Q&A

Jaki rodzaj kamienia nadaje się na blat kuchenny? 

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie konglomeratu kwarcowego i granitu,  ze względu na jego walory użytkowe. Konglomeraty firmy Santa Margherita są bardzo odporne na nasiąkanie i nie wymagają praktycznie żadnej ingerencji w przyszłości. Wzory konglomeratów kwarcowych najlepiej pasują do nowoczesnych kuchni, kawiarni czy restauracji. Nadają wnętrzom wyrazisty charakter. Kolejnym świetnym wyborem jest granit.  W przypadku tego materiału mamy możliwość wykończenia blatu unikalnym wzorem, tworząc niepowtarzalny styl. Jest to materiał bardzo trwały  i niezwykle efektowny, wymaga jednak częstszej impregnacji. 

 

Jaki rodzaj kamienia nadaje się do wykończenia elementów łazienki? 

Niemal każdy, jednak naszym klientom najczęściej polecamy marmur. Tworzy piękne wzory na blatach łazienkowych, posadzkach i okładzinach ściennych. Bardzo podobne właściwości posiada także trawertyn jest jednak materiałem o nieco bardziej chropowatej strukturze. Pozwala nam uzyskiwać bardzo różnorodne kształty i wzory oraz wszelkie możliwe odcienie barw od ciepłych po zimne. Warto pamiętać, że marmur  i trawertyn to materiały miękkie o dużej chłonności, dlatego też powierzchnie z nich wykonane powinny być impregnowane.

 

Jaki rodzaj kamienia nadaje się do wykończenia kominka? 

Najczęściej wybieranym materiałem jest marmur, ale możemy stosować także rożne rodzaje granitu. Unikać należy w tym przypadku konglomeratów i wszelkich materiałów z domieszką żywic, ponieważ przy wysokich temperaturach mogą ulegać uszkodzeniu. 


Czy łączenia w kamieniu są widoczne?
 

Tak, łączenia poszczególnych elementów w zależności od sposobu wykonania i rodzaju materiału zawsze będą mniej lub bardziej widoczne. 

 

Jaki rodzaj kamienia nadaje się na schody wewnętrzne i zewnętrzne? 

W przypadku schodów wewnętrznych możemy zastosować każdy rodzaj materiału, najlepiej jeśli jest to granit lub marmur, wtedy bez problemu możemy wykonać instalację podgrzewania posadzki. Trzeba pamiętać,  że marmur jest materiałem miękkim więc z biegiem czasu powierzchnie najbardziej użytkowane mogą stracić poler. Nic jednak nie zastąpi efektownych, ciepłych wzorów marmuru w domowym wnętrzu. Decydując się na schody zewnętrzne powinniśmy zastosować tylko granit, ponieważ jest on wytrzymały na zmiany temperatury, niekorzystne warunki pogodowe, ścieralność i uszkodzenia mechaniczne. Typowym rozwiązaniem są stopnie wykonane z granitu płomieniowanego, ponieważ posiada  on właściwości antypoślizgowe. Natomiast podstopnie najczęściej wykonuje się z kamienia w obróbce polerowanej.

 

Jaka jest wytrzymałość poszczególnych rodzajów kamienia? 

Kamień jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów na rynku, stosowanym przy wykańczaniu wnętrz domów, ale także elewacji budynków. Każdy rodzaj kamienia ma określone specyficzne właściwości  i będzie bardziej przydatny i funkcjonalny w zależności od inwestycji  w jakiej chcemy go zastosować. Jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów są poszczególne rodzaje granitów, które można wykorzystywać na zewnątrz budynków, w przypadku powierzchni o dużej intensywności użytkowej, takiej jak choćby schody, czy elementy chodnika. Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia to sztuka kompromisu pomiędzy tym co nam się najbardziej podoba, a tym co jest najbardziej przydatne  w realizowanej inwestycji. 


Czy kamień należy zabezpieczać?
 

O kamień należy dbać tak samo jak o każdy naturalny materiał. Szczegółowy sposób impregnacji elementów kamiennych opisaliśmy  w dziale „Pielęgnacja kamienia”.

 

Czy kamień jest podatny na uszkodzenia? 

Porównując naturalny kamień i konglomeraty kwarcowe do innych materiałów, którymi możemy wykończyć dom lub dowolnie wybraną powierzchnię należałoby stwierdzić, że nie. Niemniej nieprawidłowy sposób użytkowania może powodować trwałe zmiany w jego strukturze, których naprawienie wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń.